poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Ravioli brokułowo-gryczane w serowym sosie

Polski fusion, czyli połączenie włoskich ravioli z typowymi polskimi smakami: kaszą gryczaną i twarogiem. Wykorzystanie kuchni polskiej z dodatkiem smaków z innych tradycji kulinarnych.




Składniki:
Ciasto:
500 g mąki półrazowej orkiszowej (typ 1050)
3 całe jajka
3 żółtka
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli morskiej
ok. 1/2 szklanki wrzątku

1 rozbełtane jajko do klejenia ravioli

Farsz:
500 g brokuła
100 g kaszy gryczanej
250 g twarogu półtłustego
1 cebula
1 łyżka masła
sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Sos serowy:
1 łyżka masła
1 łyżka mąki pszennej
250-300 ml mleka
60 g gorgonzoli
2 łyżki startego żółtego sera, np. emmentaler

Dekoracja:
świeża rzeżucha

Wykonanie:

1. Wszystkie składniki na ciasto włóż do misy robota, nie dodawaj wody, zacznij mieszać, w trakcie mieszania dolewaj wodę aż ciasto połączy się w zwartą całość. Ciasto wyłóż na blat podsypany mąką i zagniataj aż będzie gładkie. Powinno być miękkie i kleiste. Jeśli będzie zbyt wilgotne dodaj trochę mąki i zagnieć. Zawiń je w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut.

2. W osolonej wodzie ugotuj brokuła. Kaszę ugotuj na sypko w osobnym garnku. Brokuła zmiksuj, dodaj ostudzoną kaszę, wkrusz twaróg. Cebulę pokrój w drobną kostkę i przesmaż. Dodaj do farszu. Farsz dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

3. Ciasto wyjmij z lodówki, odrywaj porcjami i wałkuj cienko w kształt długiego prostokąta (ok. 40-50 cm x 20 cm). Można to robić maszynką do makaronu. Na płat układaj w odstępach po 1-2 łyżeczki farszu, pamietając by z każdej strony zostawić odpowiednie odstępy między nimi a także margines ok. 3-4 cm od dłuższego brzegu. Dookoła każdego farszu posmaruj jajkiem.



4. Przykryj szczelnie porcje farszu, przyciskając dookoła nadzienia, by w środku nie pozostały pęcherzyki powietrza. Karbowanym nożykiem lub specjalną wyciskarką pooddzielaj pierożki. Opisane czyności powtarzaj aż wykorzystasz całe ciasto i farsz.



5. W dużym garnku zagotuj lekko osoloną wodę. Wrzuć ravioli (nie wszystkie na raz) i gotuj przez 3-4 minuty. Odcedź. Odkładaj na talerz posmarowany masłem, by się nie posklejały.

6. Sos serowy: na szerokiej patelni rozpuść masło, dodaj mąkę, zasmaż ją, dolewaj stopniowo mleko, sos nie może być zbyt gęsty. Powstanie sos beszamelowy. Dodaj sery i podgrzewaj aż się całkowicie rozpuszczą. Sery są tak intensywne, że sosu nie trzeba już doprawiać.

7. Ravioli podawaj z ciepłym sosem, można posypać rzeżuchą lub innymi kiełkami.



* Ravioli powinno się jadać świeże, tzn. zaraz po ugotowaniu, na ciepło. Zdarzyć się może, że jednak nie przejemy wszystkiego od razu, polecam również metodę odgrzewania, czyli podsmażania na masełku. Są równie smaczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na blogu!