sobota, 20 lutego 2016

Chleb graham z czarnuszką na zakwasie żytnim

Dzięki firmie Młynomag mam teraz zapas mąki, za co jestem bardzo wdzięczna. Najbardziej ucieszyło mnie to, że będę mogła piec chleb na okrągło :-) Do chleba używam mąki żytniej i mąki graham. Ale żeby upiec chleb muszę najpierw dokarmić mój zakwas, oczywiście jak najbardziej nadaje się do tego mąka żytnia o typie 2000, czyli mąka z pełnego przemiału, zawierająca śrut. Zakwas po takim dokarmieniu chciał mi uciekać ze słoika, co świadczy o doskonałej jakości mąki. Także pęcherzyki powietrza pozwalają ocenić, że mąka posłużyła zakwasowi.
Zakwas odwdzięczył się w postaci idealnie wyrośniętego chleba - bez grama drożdży czy innych wspmagaczy! A zapach piekącego się domowego chleba jest obłędny, smak jeszcze bardziej!

Jeśli nie macie zakwasu, a za bardzo nie wiecie lub nie chcecie zabierać się za jego produkcję, poproście kogoś żeby się z Wami nim podzielił, wystarczą 2-3 łyżki, mąka żytnia i za chwilę możecie piec chlebek. Kiedyś trafiłam na taką mapkę: zakwasowa mapa polski, na mapie znajdziesz "swój" zakwas, wystarczy się umówić i wziąć słoik. 
Gdyby jednak Wam się chciało wyprodukować zakwas to nie jest to nic trudnego. Zajrzyjcie tu: jak zrobić zakwas?. 






Chleb graham z czarnuszką na zakwasie żytnim

Składniki:
150 g czynnego zakwasu (już dokarmionego)
150 g mąki żytniej razowej typ 2000 Młynomag
200 g mąki pszennej graham Młynomag
ok. 400 g wody mineralnej lub przegotowanej (schłodzonej)
1-2 łyżeczki soli
1 płaska łyżeczka czarnuszki
3 łyżki słonecznika
1 łyżka msła - do posmarowania formy
2 łyżki bułki tartej - do wysypania formy

Wykonanie:
1. Do miski przełóż zakwas, dodaj mąki, wodę (tylko tyle by konsystencja przypominała gęstą śmietanę), sól, wymieszaj, można robotem z hakiem. Pod koniec wsyp czarnuszkę i słonecznik.

2. Foremkę - keksówkę o wym. 30 x 10 cm wysmaruj cienko masłem i posyp bułką tartą, wyłóż ciasto, wyrównaj górę, przykryj ściereczką bawełnianą. Odstaw do wyrastania na 3-6 godzin. Jeśli ciasto podwoi objętość jest gotowe do pieczenia.

3. Piekarnik nagrzej do 220 st. C, wstaw chleb i piecz 25 minut, potem zmniejsz temp. do 200 st. C i dopiekaj jeszcze 25 minut. 

4. Upieczony chleb natychmiast wyłóż z formy na deskę żeby całkowicie ostygł i odparował. Nie krój na gorąco!








2 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny na blogu!